——————————-

Boží aplikace

(Duolingo)

——————————–

 

Já se teď učím anglicky. Měla jsem angličtinu kdysi na fakultě a na gymnáziu – ale mít něco neznamená umět to používat.

A tak teď – před šedesátkou – jsem namočila palec do studené vody. Mluvím s cizinci a dokonce občas vedu terapii v angličtině – něco, co jsem si předtím neuměla představit.

Ale proč to píšu:  před časem jsem objevila aplikaci  Duolingo.

Duolingo je mezinárodní aplikace pro učení cizích jazyků. V telefonu mám na to ikonku, na níž je tvář sovy; zřejmě to bude sova – orel to není, ani sýkorka. Musí to být sova.  Sova je přece symbol moudrosti – ne sýkorka. – Ale proč je ta sova zelená? – No to je její věc.

Ale o té aplikaci Duolingo chci něco napsat. Protože ona to se mnou umí. Zná mě. Zná lidi. Ví, jak s člověkem pohnout – jak ho někam dostat – někam, kde ho chce mít. Používá k tomu speciální fígle – taková ta různá podstavná kolečka a popruhy, které stěhovák strká pod obzvlášť těžké skříně, aby je dostal, kam potřebuje, a moc se nenadřel; aby mu tam samy vklouzly. A vychází mu to. Jí taky. To mě na tom fascinuje.

Tedy:

V jazykové aplikaci Duolingo jsou postupné lekce. Každá lekce je na nějaké konkrétní téma ze života  a je v ní řada otázek. A když na všechny ty otázky v řadě odpovím správně, ozvou se šťastné, vítězné fanfáry. Jako že aplikace Duolingo je ráda, že se mi to povedlo. Já jsem taky ráda, že se mi to povedlo. Vítězné, šťastné fanfáry jsou fajn. Já ráda vítězím. A aplikace Duolingo mě po těch fanfárách pustí dál – otevře mi další dveře.

Ale: když udělám chybu, tak ta aplikace Duolingo místo fanfáry tak jako smutně hekne, jako že ji to mrzí, že to tentokrát nevyšlo, a ukáže mi, proč to nevyšlo; ukáže mi, kde jsem se spletla a jak je to správně. Ale není to zadarmo; vezme mi energii – považte – vezme mi energii! A kdo nemá energii, možnost fanfár a možnost dalších otevřených dveří se mu tragicky vzdalují…

To není příjemné, tohleto. To je přímo frustrující. Co je mi do jejího soucitného hekání? Důležitý je čin, její čin – a ten je, že mi za každý neúspěch vezme energii – a tím mi vzdálí možnost fanfár! Šťastných! Vítězných! A možnost otevření dalších zajímavých dveří! Otevření dalších dveří je důkazem úspěchu! Dveře jsou očíslovány a čísla jsou stále vyšší! A když se postupně proderete více dveřmi, dostanete navíc odměnu – představte si!

Takže když mi aplikace Duolingo - poté, co smutně hekla a vzala mi energii – ukáže to správné řešení, tak jak jsem z té frustrace, z toho selhání celá rozčílená, tak si to správné řešení velmi dobře zapamatuju – mnohem lépe než kdyby mi žádnou energii nevzala. A taky mnohem lépe než kdyby tam prve nebývaly ty fanfáry. Kdyby tam totiž prve nebývaly ty šťastné vítězné fanfáry, nevěděla bych teď, po čem se mi stýská; o co mi jde; nevěděla bych, proč se dál snažit.

A když mi pak ta aplikace Duolingo – po sadě nenápadných úhybných otázek – znova předhodí tu, která mě připravila o energii (a ona tu otázku předhodí – to si pište! Znám aplikaci Duolingo; vždycky tu pitomou otázku znova předhodila!),  tak já už odpovím správně.

Héj! A mám ji! Dokázala jsem to! A mám energii. A mít energii znamená, že mi aplikace Duolingo dovolí pokračovat, čímž mám šanci se dočkat další fanfáry a dalších otevřených dveří  k další lekci, která obsahuje další bůhvíjaké tajemství a možnost získat další energii a pak další fanfáry a taky možnost vyzkoušet své schopnosti (a zjistit, že jsou skvělé – samozřejmě – vždyť mi to doteďka aplikace Duolingo co chvíli dokazovala! Těmi šťastnými fanfárami! Taky do toho občas na obrazovku přiletěla informace, jaká jsem skvělá,  „dobrá práce“ a tak.).

Jsem v tom stále víc – to přece musím zvládnout – takové snadné míčky, které mi většinou přihrává. Jako když hrajete s někým pingpong. Míček, míček, lehký míček – tenhle trochu zákeřný, ale vyberete ho, a tenhle – ale tenhle je úplně nespravedlivý – vždyť tohle jsme nebrali?! Ale když mi aplikace Duolingo ukáže správnou odpověď na ten sprostý míček, vštípí se mi tak pevně, že příště ho vyberu levou zadní.

Ta energie, to je právě další účinná finta aplikace Duolingo: nahoře na liště obrazovky telefonu je  ikonka, která má tvar srdíčka obkrouženého několika rozdělenými částmi kruhu. A právě ta ikonka se bůhvíproč jmenuje Energie. A když je energie plná, tak ty části kruhu jsou červené. A kdykoli udělám nějakou chybu, energie ubývá; část červené čáry mizí. Což je samozřejmě strašné – ale já, zaujatá touhou po vítězné fanfáře, si toho postupně přestanu všímat.

A pak když jsem v nejlepším a zrovna mi to tak krásně jde, tak se náhle – kvůli nějaké mé pitomé chybičce, kvůli nějakému mému pitomému, nedůležitému omylu – místo dalšího pingpongového míčku – místo další šance přiblížit se k fanfárám –   objeví na obrazovce nápis:

Došla vám energie, příští dávka za 4 hodiny 55 minut“.

A aplikace Duolingo mě nepustí dál ani o krok. Žádné vítězení. Žádné přibývání energie. Žádné fanfáry. Žádné další otevřené dveře, další informace. Nic. Prostě nic. Stát a nedělat nic.

Skoro pět hodin? Skoro pět hodin bez fanfár? Bez prozkoumávání dalších dveří? Dalších témat? To je snad horší než ta frustrující smutná heknutí…

Ale: je tam taky tenhle nápis:

Získat energii? Klikněte na Opakování…“

Opakování?! – To se asi zbláznili nebo co. Já nechci opakovat staré; já jsem přece dost chytrá, dost chytrá a odvážná, abych mohla dál, staré dávno umím, proč opakovat staré, a já mám dost energie, ne že ne, já chci dál, já chci prorážet nové cesty a ne opakovat…

Chvilku se nervózně vrtím. Pak zkusím šidit. Znova otevřít další dveře. Ale kdepak:

Došla vám energie, příští dávka za 4 hodiny 50 minut“.

  „Získat energii? – Klikněte na Opakování…

Tak. Je jasné, že aplikace Duolingo je někdy velmi hloupá. Nezná mě. Nemůže znát všechny. Neví, že já mám energie dost. Neví, že to staré dávno umím, tedy že je zbytečné opakovat. Jenom mě hloupě zdržuje od vítězení.

Ale je marné klikat. S blbem se nedomluvíte.  A já jsem netrpělivá. Já nebudu čekat pět hodin. Radši kliknu na to Opakování. Právě protože to už dávno umím, mohu tam být úspěšná a na základě těch úspěchů získat od aplikace Duolingo spoustu další energie, a to mi otevře možnost pokračovat a dostat se tak k dalším tajemným dveřím, k dalším vítězným  fanfárám…

A vida – během toho opakování odpovědí na stará, jednoduchá, dávno zvládnutá témata  se mezi otázkami čirou náhodou objeví nějaká nová – nový pohled, něco, co tam prve nebylo – další drobný grif, nové řešení stejné věci,  další odkryté tajemství…

Tak. To je všechno, co jsem chtěla říct k telefonní aplikaci Duolingo.

Kdo stále ještě má dojem, že se tady mluví celou dobu o telefonní aplikaci k učení se cizímu jazyku, tomu oznamuji, že:

1. „… mu právě došla energie a příští dávka mu bude dodána za 4 hodiny 55 minut“.

2. „… pokud chce získat energii, tak ať klikne na Opakování.“.