lecbasvepomoci.cz > Jak na to

Jak na to

(Návody na řešení problémů)

Každá myčka, mixér, odšťavovač, lux, dokonce i bramborová kaše v prášku je vybavena návodem k použití.

Životní situace vybaveny nejsou. Nelze je otočit na zadní stranu a přečíst si to, co je tam napsané malým písmem. Nelze je ani vybalit, aby člověk našel příbalový leták v tajemném jazyce; vybalí se na člověka samy, zpoza rohu. Vesměs nežádány. A hned začnou plodit problémy. Jak královny mravenčí kolonie. Jeden problém za druhým vkládají člověku do náruče a on ho běží uložit a pěkně se o něj postarat. Obhospodařuje ho, živí, šatí, zpívá mu písničky. A problém plodí problém.

Ať tak či tak, v kapitole Jak na to budou shromažďovány návody k řešení.

Dobře; ale čeho? Kterých problémů? – Jak stanovit to „to“ z nadpisu kapitoly? A vida – už tady nám vzniká první problém. Je v tom, že člověk si umí obhospodařovat nepřeberné množství problémů a všechny se sem rozhodně nevejdou.

Takže tady může být než výběr. Velmi úzký výběr, vzhledem k velikosti světa.

„Řešit“; ne „vyřešit“.  Ale to nevadí; člověk hrozně rád řeší. Hrozně rád se někam či k něčemu dopracovává; vzrušuje se, namáhá se, rozkládá rukama a nezdá se, že by ho fakt, že problémy nemizí, od té námahy nějak zvlášť odrazoval; aspoň bude mít co řešit i zítra.

Jen se podívejte na ty hloučky živě diskutujících lidí. Muži v hospodě, ženy v kavárnách či u kadeřnice, vyvolení v televizních besedách, individualisté individuálně, nahlas či potichu v temných chvílích nespavosti ve svých postelích – všichni řešíme o sto šest. A ačkoli tomu věnujeme tolik času, problémy,  zdá se, neubývají; možná naopak. Ale to nevadí. Cesta je cíl, zdá se.

Každý člověk je unikát – tj. je jediný na světě a všeobecný návod pro něj v jeho jedinečnosti neexistuje. Musí si na to, co udělat, přijít sám. Přichází na to volbou.

Některé volby jsou jasné – nebo se vyjasní velmi snadno. Například každý má volbu strčit nasliněný prst do zásuvky elektrického napětí – a jen málokdo to udělá. I ten, kdo to udělá, se pak  jednoznačně rozhodne to už nedělat – protože svým pokusem dostal informace, co se stane, když to udělá.

Ale člověk musí v životě často zvolit nějaké řešení, aniž má informace, co jeho volba udělá.